[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Af Tilde Søgaard Carlsen[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text]Hvor mange gange dagligt tjekker du din Facebook? Hvor mange tags har du måttet fjerne, eller billeder har du måttet slette i skam over eller af foragt for dig selv? For hvad betyder det egentlig, når din identitet overvåges af digitalt dømmende øjne?
19-årige Sarah (Emilie Claudius Kruse) sidder tømmermændsramt i en bil på vej afsted på ferie med sine forældre ude i de svenske skove. Som hendes tømmermænd er stemningen dårlig fra start af, da hun opdager, at hun ingen mobildækning har. For som om det ikke var slemt nok for en selvoptaget og bekræftelsesafhængig teenager, viser det sig, at en sexvideo af hende florerer på nettet uden, hun kan stille noget op. Desværre bliver det ikke hendes største bekymring, da et værre problem opstår, som får konsekvenser for hele familien.
Efter at have læst en lignende synopsis, var jeg klar over, at det ikke var en lutter opløftende filmoplevelse, jeg gik ind til. Men jeg lod mig alligevel overraske over, hvor meget drama en film på 82 minutter kan nå at udfolde. Jovist et drama skal være alvorligt; men gennem en kombination af konstant opstående konflikter og overreaktioner fra disses aktører blev alvoren svær at tage alvorligt i dette tilfælde.
Fra filmens første indstillinger var jeg optimistisk. Roligt og næsten fredfyldt sidder en forslået, men billedskøn pige i omgivelser, der bringer associationer til Jeppe Røndes Bridgend (2015). Og det er da også Bridgends dystre og mystiske stemning, der først etableres og skaber positive forventninger til det næste, der måtte ske på lærredet. Desværre bibeholder filmen ikke sin mystik, men overlæsser publikum med et hav af problemstillinger, der i alt for mange tilfælde leveres af ringe skuespilpræstationer (fra de mandlige aktører) og utroværdige replikker.[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″ el_class=”facts”][vc_column_text]ANMELDELSE AF:
Afskåret[/vc_column_text][vc_column_text]ORDET SYNES: [/vc_column_text][vc_column_text]PROD. ÅR:
2016[/vc_column_text][vc_column_text]INSTRUKTØR:
Anders Fløe[/vc_column_text][vc_column_text]LAND:
Danmark[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]Og det er en skam, for i alt kaosset gemmer der sig nogle interessante problemstillinger, såsom: Hvad er det gode liv? Hvad betyder det, hvad andre tænker om os? For i en verden, hvor Facebook og andre sociale medier fungerer som sociale arenaer, der er med til at definere dig og din person, bliver det pludseligt anderledes synliggjort, hvad andre ‘synes godt om’ ved dig – og omvendt; hvad andre ikke synes om. Men i sidste ende bliver pointen, at det kun er dine egne tanker om dig selv, der får betydning for dine handlinger og hvem du er.
Afskåret er Anders Fløes debutfilm og produceret på et meget beskedent budget, men det er omvendt en film, der vil enormt meget. Man mærker tankerne og idéerne bag hver enkelt indstilling — dog til tider en tand for meget, så der slet ikke kan slås tvivl omkring, hvad Fløes vil have os til at tænke og føle. Og det er i sandheden ærgerligt, for det er en film, der udviser potentiale.
Jeg ville gerne opleve Afskåret med alle sidedramaerne skåret fra og med et plot kun omhandlende det interessante og uudforskede emne, hævnporno.
Hævnporno er et alvorligt emne og et seriøst problem; og det er interessant at opleve en film gribe fat i noget så uberørt og følsomt. Billederne og underlægningsmusikken sætter stemningen, og Emilie Claudius Kruse gør det godt som den fortabte Sarah. Men drama, dialog og dynamik halter alligevel efter i en sådan grad, at jeg blev efterladt tænkende: “Det var drønærgerligt”.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Kommentarer